
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.02 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.15 mm |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Output Current | 75 mA |
| Output Voltage | 34 V |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Max Output Current | 100 mA |
| Operating Supply Current | 17 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 81 % |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Quiescent Current | 1 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Up |
Stock: 1502
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29290
Ext.Price$0.29290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29290 | $0.29290 |
| 10 | $0.25940 | $2.59400 |
| 50 | $0.22973 | $11.48650 |
| 100 | $0.19804 | $19.80400 |
| 500 | $0.17072 | $85.36000 |
| 1000 | $0.15090 | $150.90000 |
| 3000 | $0.13338 | $400.14000 |
| 5000 | $0.12417 | $620.85000 |
